Zbigniew Lewandowski  

perkusja

Doświadczenie poparte praktyką, a do tego niesamowita cierpliwość i uważność na potrzeby, technikę oraz muzykalność adepta gry na perkusji.

Legenda polskiej perkusji - Koncertuje od ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej. Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego „Sami Swoi”, później w Big Bandzie Wrocław.

 

W latach 73 – 76 napędzał sekcje rytmiczne wrocławskich super grup, „Spisek Sześciu” (I- nagroda na Jazzie nad Odrą-1974) oraz ”Crash”
( I- nagroda na festiwalu jazzowym w San Sebastian -1977).


Zakładał i występował w pierwszym składzie super grupy lat 80 – tych „String Connection”. W 1982 roku debiutuje jako band leader prezentując swój jazzowy septet, na festiwalu „Jazz nad Odrą”.

 

Odtąd tworzył własne projekty i zespoły od tria do septetu

a stylistyka zespołów zmienia się wraz z rozwojem artystycznej orientacji leadera (akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, fusion, salsa).

 

Występował z zespołami bluesowymi i orkiestrami rozrywkowymi takimi jak: „Alex Band” i wieloma innymi.

 

Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt w tym 10 autorskich.

Ma w swoim dorobku wiele godzin muzyki teatralnej i filmowej.

Jest laureatem licznych nagród zespołowych: Grand Prix dla najlepszej orkiestry tradycyjnej na festiwalu Jazz nad Odrą 1972
z zespołem „Sami Swoi”, Grand Prix dla najlepszego big bandu na festiwalu „Złota Tarka” w Warszawie w 1973 roku z Big Bandem Wrocław, Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą 74″ z zespołem „Spisek Sześciu”, dwukrotnie złoty medal i tytuły ekstraklasy europejskiej na festiwalach jazzowych w Prerov i Kromeriż z zespołami „Sami Swoi” i Big Band Wrocław. Grand Prix na festiwalu jazzowym w San Sebastian w 1977 roku z zespołem „Crash” i drugie Grand Prix na festiwalu w San Sebastian w roku 1984 z własnym kwartetem.

 

Jest także laureatem nagród indywidualnych m.in: Super Star na festiwalu jazzowym w Moenchengladbach, tytuł najlepszego perkusisty międzynarodowego festiwalu jazzowego w San Sebastian w 1978 roku.

 

W latach 90 – tych tworzył swoje kultowe trio „Three Generations”
a także wspólnie z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem „The High Bred Jazz Trio”.

Aktualnie poza działalnością koncertową jest wykładowcą Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu im. Z.Czwojdy.